Marek Brezovský - біографія, альбоми, пісні, кліпи

Marek Brezovský (* 15. apríl 1974, Bratislava – † 22. jún 1994, Bratislava) bol slovenský hudobník, hudobný skladateľ, klavirista a poslucháč VŠMU v Bratislave. Zomrel ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom.

Marek Brezovský začal v piatich rokoch hrou na klavír u Viery Kardošovej na ĽUŠ v Bratislave. V rokoch 1988–1992 bol poslucháčom Konzervatória v Bratislave, kde študoval kompozíciu u Stanislava Hochela, neskôr u Petra Martinčeka. Od roku 1993 študoval na VŠMU, kde pokračoval v ďalšom štúdiu kompozície u Vladimíra Bokesa.

Hudba bola jeho najdôležitejším životným cieľom. Už počas štúdia na bratislavskom konzervatóriu založil „Súbor súčasnej hudby“, v ktorom on sám pôsobil ako klavírista a komponoval klasické hudobné diela pre tento súbor. Tak vznikli diela ako napr. Miniatúra pre sláčikový orchester. Založil aj skupinu Art M trio, ktorej pôvodná zostava bola Marek Brezovský - klávesy a spev, Oskar Rózsa - basgitara a Michal Kresťanko - bicie. V tomto období vznikli mnohé piesne a diela, ktoré sú z časti zachytené aj na CD - Hrana, na dvojalbume s názvom “Chcem byť sám” a na CD pod názvom Marek Brezovský-Chamber Music. Okrem tejto tvorby skomponoval hudbu napr.k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova, Čajka a mnoho ďalších, ktoré boli odvysielané v rozhlase a v televízii, kde klavírny part hral vždy on sám. Jedným z jeho najbližších spolupracovníkov a priateľov bol Oskar Rózsa, ktorý ako za dirigentským pultom, klavírom či s basgitarou v ruke, mu posmrtne produkoval album Hrana.